Beton
Niewielu z nas przyjmuje do wiadomości, że wszelkie piękne odcienie kostki brukowej, wszelkie odmiany złota Sahary, zieleni Amazonii, złotego buka dębu, odcieni jesieni i innych marketingowych nazw są stworzone na bazie białego cementu. Cement biały, piasek, pigment cementowy.
Stosunkowo niedaleko z tego miejsca jest do firm czy osób, które tworzą daszki, ozdobne elementy elewacyjne, kolorowe barwione na różne odcienie, w zasadzie niemal ręcznie formowane ozdobne płytki o rozmaitych kształtach i wymiarach. W ich produkcji zamiast szarego cementu także używa się białego, barwiąc z racji zupełnie innego przeznaczenia i sposobu użycia w pełnej grubości takiego elementu. Kupując coś takiego większość z nas nawet nie uważa tego za beton. Jest to po prostu ozdobny element, daszek, czasem sztuczny kamień.
W ostatnich latach coraz popularniejsze są betonowe imitacje czy to kamienia naturalnego, czy drewna: z racji ceny (w porównaniu do kamienia naturalnego) lub trwałości (tu: drzewo i wyroby drewniane). W procesie produkcji i jednego i drugiego - znów potężną rolę odgrywa biały cement pozwalając uzyskać cienki element (grubości bywa i 3-4 cm), mocny jak kamień, albo i mocniejszy - o bardzo zbliżonych barwach do tych, jakie można uzyskać w kamieniołomach, czasem tylko nieco zmienionych. Powtarzalność takich elementów i stosunkowa łatwość montażu staje się pożądaną przez wielu alternatywą dla ogrodzenia z kamienia naturalnego czy elementów o charakterze okładzin na ściany tworzonych na bazie naturalnych skał.
Wszystko to jest możliwe dzięki temu, że "zwykły" cement, szary, którego kolor dominuje wszystko inne, został zastąpiony neutralnym białym cementem. Tylko ten jeden fakt daje potężne możliwości wykorzystania tego na co dzień, nawet w czymś takim jak beton, tym bardziej że te kilka słów, jakie zostały tu zakreślone, to zaledwie początek, a nie koniec możliwości...
|